top of page
Erman Aydöner

Müziğe ilk adımını çocuk yaşlarda düğün salonlarında orkestralara oyuncak gitarıyla eşlik edermiş gibi yaparak atmış oldu. Ailesinin aldığı, o dönemlerde el sürülemez eşyalardan olan müzik setindeki hoparlörleri farklı açılara yerleştirip ve ekolayzır ayarlarıyla kasetlerin duyumunu değiştirmek de kendisinin ses dünyasına attığı ilk adımlardı. Evlerindeki Sharp mikrofonlu kasetçalarda babasının değerli Zeki Müren kasetlerinin üzerine sesler kaydetmek ses teknolojilerine kendisini daha da yakınlaştırmıştı. Farklı müziklerle tanışması abisinin eve getirdiği kasetler ve gitar sayesindeydi. Bu arada gitar çalmayı öğrenip etraftakileri çıkarttığı gürültülerle rahatsız etmeye de başlamıştı bile. Üniversiteden tatile gelen abisiyle beraber prova stüdyolarına giderek davulda ona eşlik etmek suretiyle çıkarttığı gürültünün seviyesini giderek arttırıyordu. Yıllar sonra üniversite zamanlarında çok sevdiği bir grubun stüdyoda albüm kayıtlarına tanıklık edince kayıtları yapan kişiye oldukça özenip “bu işi ben de yapmalıyım” diyerek yeni bir yola girdi.

Daha sonraki yıllarda yaşamaya başladığı Ankara’da amatör ve yarı profesyonel kayıtlar yaparak bir süre geçirip, uzun yıllar çalışacağı profesyonel bir stüdyoda işe başlayarak gerçek müzik dünyasına girmişti. Bu dönemde pek çok albümün yapım aşamasında kayıt, miks ve mastering çalışmaları yaptı. Yıllar sonra Ankara’da kendi miks ve mastering stüdyosu EA Masters’ı kurdu. 2016 yılında stüdyosunu İstanbul’a taşıdı. Yazdığı ve Türkiye'de yazılmış ilk mastering kitabı olan "Müzik Yapımında Mastering" 2019 yılında yayımlandı. 2021 yılında "Mastering Hakkında S.S.S." ve İngilizce yazdığı "FAQ About Mastering" kitapları yayımlandı. Deniz Arcak Atölyehane çatısı altında müzik teknolojileri ile ilgili dersler vermektedir. Sezen Aksu, Zekai Tunca, Dutch Falconi, Vellúa, The Carrie Armitage Quartet, Suavi, AYNA, Erhan Güleryüz, Deniz Arcak, Akın Eldes, Roger Jaeger, Burak King, Enes Batur, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Doğuş, Halil Sezai gibi pek çok önemli isimle çalışmış olan Erman Aydöner Lavega Sound ve EA Masters'da çalışmalarına devam etmekte.

Erman Aydöner bir Merging TechnologiesAudio-TechnicaIK MultimediaSommer Cable, iZotope, McDSPbe quiet!, Acustica AudioAccusonus, Crave DSP, EiosisLVC-Audio, MeldaProductionNomad FactoryNugen Audio, Signum Audio, SonarworksSonible, Voxengo  endorsed artisttir.

bottom of page